Strona:August Forel - Zagadnienia seksualne.djvu/10

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

rego materja nazywa się zarodzią jądrową czyli nukleoplazmą. Jądro to jest najważniejszą częścią komórki i rozstrzyga, że się tak wyrażę o sprawach jej życia.
Niższe, jednokomórkowe istoty mnożą się przez podział, zupełnie tak samo, jak pojedyncze komórki wyżej zorganizowanego ciała. Każda komórka powstaje z innej komórki. Dzieje się to w ten sposób, że macierzysta komórka zwęża się wraz z jądrem w pośrodku, zwężenie to zacieśnia się coraz więcej, aż wreszcie następuje podział na dwie pochodne komórki, które rosną, zasilając się sokami odżywczemi z otaczającej je substancji. Rzecz jasna, że śmierć lub zniszczenie jednej takiej komórki jest zarazem wyrokiem śmierci dla takiej całej pojedynczej istoty, która jednak poprzednio zdołała się rozmnożyć. Ale już tutaj uderza nas ciekawe zjawisko sprzęgania się, łączenia czyli konjunkcji albo konjugacji. Zjawisko to polega na tem, iż jedna komórka zlewa się częściowo z drugą, a powstające tą drogą osobniki odznaczają się większą odpornością, znaczniejszą siłą rozrodczą.
Ten fakt, znamienny wogóle dla wszystkich istot żyjących, a także dla człowieka, dowodzi, że do zachowania ciągłości życia jest konieczne od czasu do czasu łączenie się dwuch różnych pierwiastków, które się rozwijały pod wpływem rozmaitych warunków. Jeśli się nie dopuści danej istoty do takiego zespolenia się z drugą, i zmusi się ją do ustawicznego rozmnażania się bądź to drogą dzielenia się, bądź też pączkowania, w takim razie proceder ten stanie