Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 3 Mowy.djvu/145

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

żeby radził Rzeczypospolitej. Miałżebym ciebie uważać za konsula, któryś uważał senat, jak gdyby go w Rzymie nie było? policzyć cię w poczet konsulów bez onej rady, bez której królowie nawet w Rzymie obejść się nie mogli? Nie mówię już o tem, jak niewolników spisywano na Forum, broń do świątyni Kastora w biały dzień otwarcie znoszono, jak ta świątynia po zamknięciu przystępu i oderwaniu schodów przez szczątki spiskowych, tudzież przez tego przeniewierzonego swej sprawie oskarżyciela[1], a teraz mściciela Katyliny, siłę zbrojną osadzona była, jak Rzymscy rycerze wyrugowani[2], dobrzy myślący obywatele pociskami kamieni z Forum spędzeni byli, jak senatowi nie tylko przyjść w pomoc Rzeczypospolitej, ale nawet opłakiwać jej upadek nie wolno było, jak ten obywatel, którego ten stan z przyzwoleniem całej Italii i wszystkich narodów zbawcą ojczyzny uznał, bez sądu, przeciw wszelkiemu prawu i zwyczajowi, przez uzbrojone kupy niewolników wypędzony został, nie powiem za waszą pomocą, coby słusznie powiedzieć można, ale gdyście milczeli. Któż będzie myślał że wtenczas byli w Rzymie konsulowie? Jakże rozbójników, jak łotrów, jak nieprzyjaciół, jak zdrajców, jak tyranów nazwiemy, jeżeli was konsulami nazwać mamy?

XI. Wielkie jest imię, wielka wspaniałość, wielka godność, wielki majestat konsula. Serce twoje jest za ciasne, zbyt płocha lekkomyślność, zbyt ograniczony umysł, zbyt słaby rozum, niewątpliwa niemożność zniesienia szczęścia, żebyś mógł objąć i utrzymać tak poważny i surowy urząd. Jakoż i Seplasia[3], skoro cię ujrzała, nie chciała, jak mi mówiono, przyjąć cię za Kampańskiego konsula[4]. Słyszano tam o Decyuszu, Magiuszu, dowiedziano się cokolwiek o onym Taurei Jubelliuszu[5], w których jeżeli nie było tego statku,

  1. Klodiusz oskarżył Katylinę o zdzierstwa w Afryce, ale gdy się z nim porozumiał i swej sprawie przeniewierzył, Katylina uwolniony został. Obacz wstęp do pierwszej mowy przeciw Katylinie.
  2. Między innymi L. Eliasz Lamia, któremu Gabiniusz zakazał zbliżać się na sto mil do Rzymu. Obacz mowę po powrocie miana w senacie, 5.
  3. Ulica albo część miasta Kapui, zamieszkała przez perfumiarzów. Obacz drugą mowę przeciw Rullowi, 34.
  4. Cezar mianował swego teścia Pizona i zięcia Pompejusza duumwirami do zaprowadzenia i urządzenia osady w Kapui.
  5. Obacz o nich notę 49 do drugiej mowy przeciw Rullowi.