Przejdź do zawartości

Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 6 Pisma krasomówcze.djvu/184

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

zwolił na to Silus skinieniem głowy. „Być także może, żeś nie dobrze zrozumiał.“ I na to kiwnął całą głową Silus, dając znać, że się zupełnie z Krassem zgadza. „Być także może, żeś nic zgoła nie słyszał, co powiadasz żeś słyszał.14 Powiedział to tak niespodziewanie, że śmiech powszechny zmieszał i odurzył świadka. Pełno u Newiusza takich żartów; znany jest następny:

„Drży mędrzec, kiedy mu zimno.“

i wiele innych.

LXXI. Często także można przeciwnikowi dowcipnie na to zezwolić, na co on nam nie zezwala. Kiedy ktoś w nieuczciwym domu zrodzony zarzucił Leliuszowi, że nie jest godnym swych przodków, odpowiedział mu Leliusz: „Ale ty godzieneś swoich. „Często także ucinkowym tonem coś śmiesznego powiedzieć można, jak M. Cyncyusz owego dnia, w którym wnosił prawo o podarkach. Kiedy K. Cento zbliżył się do niego i szyderczo zapytał: „Co też ty wnosisz, Cyncyolu?44 ten mu odpowiedział: „Żebyś odtąd, Kaju, kupował, czego ci potrzeba[1].“

Życzenia, które się ziścić nie mogą, często także są śmieszne. Tak M. Lepidus[2] leżąc na trawie, kiedy drudzy ćwiczyli się na polu Marsowem, powiedział: „Oh! czemuż tego pracą nazwać nie można!44 Dowcipnie jest także, na nalegające pytania dać ludziom zimną, przeciwną ich życzeniom odpowiedź. I tak na przykład, kiedy cenzor Lepidus odebrał Antystiuszowi Pergensowi rycerskiego konia, a jego przyjaciele głośno na to narzekali i Lepida pytali, co Antystiusz powie ojcu, jaką da przyczynę, że mu konia odjęto, on, który jest

  1. Trybun ludu, M. Cyncyusz Alimentus, wnosił roku 205 prawo zakazuja.ee obrońcom brać podarunki od klientów. Turnebiusz powiada, że Rzymianie nie chcąc pożyczyć o co ich proszono, mieli zwyczaj mówić: Eme, si uti vis, kup, jeśli potrzebujesz. Po przyjęciu tego prawa, Cento musiał kupować, czego potrzebował, bo nie wolno mu już było brać darów od klientów.
  2. M. Emiliusz Lepidus Porcyna, o którym tu mowa, jest podobno ten sam, który był konsulem 137 roku. Poniżej wymieniony Lepidus był konsulem roku 187 i 175, cenzorem 179.