Przejdź do zawartości

Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/69

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

słów państw obcych i wysyła do tych państw wszelkich przedstawicieli dyplomatycznych i konsularnych Państwa Polskiego.

Art. 18.

Naczelnik Państwa zawiera umowy z innemi państwami i ratyfikuje z niemi układy, a jedne i drugie podaje do wiadomości Sejmu, o ile interes i bezpieczeństwo Państwa na to pozwalają. Ale umowy, które stale obciążają Państwo pod względem finansowym, albo wprowadzają zmianę granic państwa, a także traktaty pokojowe, wymagają dla swej ratyfikacji zgody Sejmu (art. 49).

Art. 19.

Naczelnikowi Państwa przysługuje prawo łaski od wyroków sądowych w sprawach karnych, oraz darowania lub złagodzenia skutków zasądzenia karno-sądowego w poszczególnych wypadkach. Jednakże amnestja może być udzielana tylko w drodze ustawodawczej (art. 47).

Art. 20.

Naczelnik Państwa zwołuje, otwiera, odracza I zamyka Sejm. Odroczenie Sejmu nie może przenosić dni 30, ale doroczna sesja sejmowa nie może przekraczać pięciu miesięcy bez zgody Naczelnika Państwa (art. 25).
Sejm winien być zwołany na pierwsze posiedzenie w trzeci wtorek po dniu wyborów i corocznie potem najpóźniej na 5 miesięcy przed rozpoczęciem się roku budżetowego na sesję zwyczajną.
Naczelnik Państwa może zwołać Sejm w każdym czasie na sesję nadzwyczajną w razie nagłej potrzeby.
Naczelnik Państwa ma prawo każdej chwili rozwiązać Izbę poselską, jak również w każdej sprawie odwołać się do Narodu w formie zarządzonego przez siebie referendum.

Art. 21.

Naczelnik Państwa ma prawo w czasie gdy Sejm jest zamknięty lub odroczony, albo Izba poselska rozwiązana, aż do chwili ponownego zebrania się Sejmu, wydawać rozporządzenia z mocą ustawy, w zakresie ustawodawstwa państwowego. Rozporządzenia te nie mogą jednak dotyczyć zmiany Konsty-