Przejdź do zawartości

Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/81

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wyborach, za nieusłuchanie głosu przewodniczącego, nawołującego do porządku.

Art. 79.

Izba poselska wybiera ze swego grona Prezesa Izby i jego zastępców, oraz sekretarzy i komisje (art. 28).

Art. 80.

Prezes Izby mianuje jej urzędników, za których działalność odpowiada przed Izbą (art. 29).

Art. 81.

Posiedzenia Izby poselskiej są jawne. Na wniosek Prezesa Izby, przedstawiciela Rządu lub 30 posłów, Izba może uchwalić tajność posiedzenia(art. 30).

Art. 82.

Do prawomocności uchwał potrzebną jest zwykła większość głosów, przy obecności przynajmniej ⅓ ogółu ustawowej liczby posłów, o ile inne przepisy Konstytucji nie zawierają odmiennych postanowień (art.32).

Art. 83.

Posłowie mogą zwracać się do poszczególnych ministrów z zapytaniami w sprawach wchodzących w zakres kompetencji tychże, ale przeznaczonym może być na ten cel jeden tylko dzień w tygodniu i to w godzinach od . . . . do . . . . i nad odpowiedzią ministra żadna dyskusja nie może być dopuszczoną (art. 33).

Art. 84.

Każdy projekt ustawy, przez Izbę Poselską uchwalony, będzie przekazany Senatowi do rozpatrzenia i uchwały. Jeżeli Senat nie podniesie w ciągu dni 30, od dnia doręczenia mu uchwalonego projektu ustawy, żadnych przeciw niemu zarzutów, to po tym terminie Naczelnik Państwa może ogłosić ten projekt jako ustawę, uprawomocniwszy ją swym podpisem. Na wniosek Senatu, Naczelnik Państwa może zarządzić ogłoszenie danej ustawy przed upływem tych 30 dni (art.35).
Jeżeli Senat postanowi projekt, uchwalony przez Izbę Poselską zmienić lub odrzucić, powinien zapowiedzieć to Izbie