Przejdź do zawartości

Strona:Jana Długosza Dziejów Polskich ksiąg dwanaście - Tom II.djvu/437

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Bolesławowi Pobożnemu książęciu Kaliskiemu rodzi się córka Anna.

Helena czyli Jolenta księżna, żona Bolesława książęcia Kaliskiego, powiła w zamku Kaliskim córkę, kiedy najbardziej syn był upragniony. Z powodu tych narodzin, Bolesław książę Kaliski wyprawując chrzciny, przez dni kilkanaście wesoło godował, a nowonarodzoną córkę nazwał Anną.

Rudolf król Rzymski w celu odzyskania niektórych prowincyj wkracza do Austryi; ale pojednawszy się z swym przeciwnikiem, utwierdza zgodę związkami powinowactwa.

Rudolf król Rzymski, utrzymując, że Austrya, Styrya, Karyntya, Pordenone (Portus Naoniae) i Friul (Forum Julii), które król Czeski Przemysław czyli Ottokar posiadał z powodu małżeństwa z Małgorzatą Leopolda książęcia Austryi córką zawartego, acz później rozerwanego, do cesarstwa należały, wyprawił do niego posłów z żądaniem, aby ziem tych ustąpił. Ale gdy Przemysław wyniosłą dał odpowiedź, Rudolf król Rzymski połączywszy razem wszystkie siły państwa, oświadczył, że zaprzeczanych mu krajów orężem będzie się dopominał. Przemysław król Czeski chcąc mu przejście zagrodzić, wojsko z samych Czechów złożone posłał ku Ciepłej (Tepla), a sam zabawiać się miał w domu łowami: tymczasem Rudolf król Rzymski drugą stroną Dunaju wkroczywszy do Austryi, wiele miast i zamków już-to przemocą, już przez dobrowolne poddanie się pobrał. Czém rozgniewany Przemysław król Czeski sam osobiście wyszedł w pole. Stał król Rudolf około Lincu obozem, Przemysław po drugiej stronie Dunaju. Tam za pośrednictwem panów Czeskich i cesarskich ułożono i uchwalono pokój, który dla większej trwałości utwierdzono związkiem powinowactwa, tak iż Rudolf synowi swemu zaślubił córkę króla Czeskiego Agnieszkę, syn zaś króla Czeskiego córkę Rudolfa Rzymskiego króla Gutę pojął za żonę, a król Czeski ustąpił ziem, o które wojna powstała. Po zawarciu w ten sposób pokoju, oba wojska do swoich krajów powróciły.