Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/38

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dobrym i gotować mocno; potem przefasować przez sito, sklarować białkiem, przecedzić przez serwetę, dolać wina i podawać do stołu. Do tej zupy dają się grzanki lub kluski biszkoktowe.
Można ją też robić z różnych gorszych części zwierzyny, jako to: skoków zajęczych, kości pozostałych od pasztetu, do którego samo mięso się użyje.

26. Grochówka ze świniną.
Proporcja: 3 f. świniny, 1 cebula, 1½ kwarty grochu, 1 bułka franc., 1 łyżka masła, soli w miarę.

1½ kwarty grochu zalać wodą zimną, zagotować, włożyć 3 funty świeżej przerastałej świniny, posolić i gotować póki groch nie będzie miękki; poczem wyjąć świninę, groch przefasować przez sito, ogrzać mocno ze świniną, strzegąc się, aby nie zagotować, i wydać z grzaneczkami, pokrajanemi w kostkę, podsmażonemi w maśle i podsuszonemi.

27. Zupa ruska z pokrzywki.
Proporcja: 3 f. mięsa woł., 1 kwarta szpinaku, 1 kwarta pokrzywki, 2 garście szczawiu, włoszcz. i soli jak zwykle, 1 cebula, 1 łyżka masła, 1—1½ szklanki śmietany.

Ociągnąć i ugotować kwartę młodego szpinaku, tyleż pokrzywki i parę garści szczawiu; rozpuścić łyżkę masła, podsmażyć w niem trochę usiekanej cebuli, włożyć szpinak, szczaw i pokrzywę, i podtuszyć do miękkości. Na wydaniu rozprowadzić tę zieleninę buljonem, przefasować przez sito, zaprawić kwaśną śmietaną, ogrzać i podać do niej perduty.

28. Barszcz.
Proporcja: 2—3 f. mięsa woł. 1—1½ f. wędliny, soli do smaku, 4—5 grzyb. susz., rosołu burak. do smaku, 4—5 bura-