Przejdź do zawartości

Strona:Maria Steczkowska - Obrazki z podróży do Tatrów i Pienin.djvu/278

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

względu, że temperatura jego jest nierównie wyższa niż wszystkich innych tatrzańskich zdrojów. Gdy bowiem źródła tameczne mają zazwyczaj 3° do 5° R., Jaszczurówka ma 16° do 18° R.
Górale od dawna używają téj wody w różnych słabościach, osobliwie na ból oczu, a chemiczny rozbiór wykazał w niéj własności lecznicze. Postawiono więc nad źródłem łazienkę, zbudowano dom mieszkalny dla gości, ale to nie jest jeszcze dostateczném aby chorym zapewnić wygodę i przyjemność w tak odludném miejscu. To téż prawie nikt tu nie mieszka, a kąpieli w Jaszczurówce używają dla przyjemności goście dojeżdżający codziennie ze Zakopanego lub Kuźnic.
Droga piesza do Jaszczurówki ze Zakopanego, prowadzi przez wzgórze zwane Koziniec, skąd prześliczny widok na dolinę w któréj leżą Kuźnice.

Gubałówka.

Opisując dolinę, w któréj leży Zakopane, wspomniałam, że od północy ogranicza ją wzgórze Gubałówką zwane (3542 st.). Życzę każdemu być na tym wyniosłym grzbiecie, gdyż stamtąd można użyć bardzo wspaniałego widoku na Tatry roztaczające się całym łańcuchem od turni spizkich do orawskich, na nowotarską dolinę, Babią-górę i całą przecudną okolicę. Zwłaszcza gdy sprzyja pogoda i mgły nie wałęsają się po górach, widok ten jest piękny nad wszelki opis. Najwygodniéj wejść można na Gubałówkę, przeszedłszy po kładce potok tuż za plebanią i udawszy się potém przez Gładką ścieżkami wijącemi się po pochyłości wzgórza. Bliższe, ale za to przykrzejsze wejście, jest przez tak zwaną Walową górę.