Przejdź do zawartości

Strona:Ramacharaka - Religje Indyj.pdf/16

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dobny nacisk wyczuli na sobie Dzainiści, których kult byt częścią ogólnego buddyjskiego ruchu, chociaż, pozostał niezależnym od niego. Dżaini więcej lub mniej opierali się Braminom, ale w końcu musieli porzucić pierwotne stanowisko i teraz patrzy na nich w Indjach raczej jako na współczesnych odszczepieńców, niż na inowierców.
Taki bieg rzeczy doprowadził do tego, że w Indjach istnieją teraz tylko dwie wielkie religijne szkoły: 1) Wisznuici czyli Wajsznawi, którzy oddają cześć Wisznu, i 2) Sziwaici czyli Szaiwiczcciciele żeńskiego pierwiastka Sziwy. Mimo, że istnieje niemała ilość „wędrownych kultów i sekt“, stojących zewnątrz tych dwuch wielkich działów hinduskiej religji, większość ich, jak wysokich, tak i niskich, jak kwitnących, tak i upadających, można podporządkować pod ten lub inny kult, czyli do tej lub innej szkoły. Zaznajomimy się później z tymi kultami w ich obecnej postaci z wszystkimi ich licznymi podziałami i charakterystycznymi właściwościami każdego znich. Pierwej jednak zbadamy rozwój tych dwóch szkół, rozpoczynając od starożytnych czasów aż do obecnego ich stanu, z punktu widzenia głównie ich wpływu na myśl filozoficzną w Indjach i na krzewicieli religijnego i filozoficznego myślenia w kraju.
W chwili kiedy rozwijały się kulty Wisznu i Sziwy, a szkoły buddyzmu i dżainizmu podnosiły i kierowały wejrzeniem mas, umysły Indyj czysto filozoficznego kierunku nie pozostawały także bezczynnymi. W Indiach było nie mało takich umysłów; trzymały się one zasadniczych pierwiastków nauki o Brahmanie, jako o Jedynym Naczelnym Bycie, i wewnętrznych nauczań, zawierających ideję o Tem. Uczyli się Upaniszad, jak nigdy przedtem, i liczba ich, dzięki wielkim nauczycielom, znacznie się powiększyła. Filozofowe posuwali naprzód nauki panteistycznego monizmu w kierunku systemu Wedanty i systemu Sankhya zdobył wielu wyznawców. Szczególnie ważną była praca i wpływ Szankaraczaria, wielkiego systematyka Wedanty, żyjącego w ósmym wieku po N. Ch. Odtwarzył on ten system w jego dawnej potędze i założył szkołę adwajtistuwanti-dualistów. Szkoła ta trzymała się ściśle idei Brahmana czyli Tego, jako absolutnej Realności, uważając wszystko istniejące zewnątrz niej za Maję — iluzyjny, fenomenalny wszechświat. Brahmana uważano za jedyną prawdę, i indywidualny Atman, czyli duch — utożsamiał się z Brahmanem. Wisznuici (czyli Wajszuawici), wyznawcy Wisznu uważają Szankaraczarję za przedstawiciela swej szkoły, a dzieła jego jakgdyby to potwierdzają, ale mimo to, widocznie, połączył się on z Szaiwami, czccicielami Sziwy, w ogólnej walce z buddyzmem i dżainizmem. W istocie, obie szkoły i Waisznswów i Szaiwów, mogą bez najmniejszego wahania przyjąć nauki Wedanty drogą prostego utożsamienia ich bóstwa z Brahmanem, czyli Tem.
W 12-ym wieku po N. Chr. pojawił się Ramanuga, drugi wielki nauczyciel Wedanty. Nie zgadzając się z nauczaniem Szankaraczarji o absolutnym monizmie, czyli anti-dualizmie, stworzył system „zmiękczonego-dualizmu“, czyli Wiszisztadwajte, uznającą istnienie indywidualnych dusz czyli Atmanów, którzy pochodząc od Brahmana, nie mogą,