Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 3 Mowy.djvu/571

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wzniesionych przez niego, przez brata[1], przez przodków, cnotliwa żona[2], dzieci jakich każdyby sobie życzył[3], znaczny majątek, a nadewszystko krwią wojen domowych niesplamiony, żaden obywatel od niego nieukrzywdzony, wielu przeciwnie staraniem i ludzkością jego ocalonych. Taki mąż, taki obywatel, może mylić się w zdaniu, ale niechętnym Rzeczypospolitej żadnym sposobem być nie może.
Pokoju chce M. Lepidus. Bardzo dobrze; jeżeli tylko taki pokój zjednać może, jaki niedawno zjednał, przez który wolno będzie Rzeczypoposlitej syna Kn. Pompejusza oglądać, na swoje go łono przyjąć, i spodziewać się, że nie tylko on jej wrócony został, ale i ona z nim razem do dawnego stanu powróci. Dla tegoć to uchwaliliście Lepidowi statuę przy mównicy z chlubnym napisem, i tryumf nieobecnemu[4]. Aczkolwiek wielkie rzeczy na wojnie sprawił, i godne tryumfu, nie było atoli powodu przyznania mu tego, czego nie otrzymał ani Paweł Emiliusz, ani Scypio Emilian, ani starszy Afrykanin, ani Mariusz, ani Pompejusz, którzy większe wojny odprawili; lecz że w cichości wojnę domową przytłumił, najznakomitsze zaszczyty, skoro się pora zdarzyła, jemuście przyznali.

V. Czy tedy sądzisz, M. Lepidzie, że jakiego obywatela mieć będzie

  1. M. Lepidus odbudował, będąc edylem 52 roku, świątynię Diany na górze Awentyńskiej. Brat jego, L. Emiliusz Paulus, konsul roku 50, zbudował nową bazylikę na Forum od jego imienia Emilia nazwaną, i odnowił drugą przez przodków postawioną. Poświęcony przez brata zemście Oktawiana, zginął w proskrypcyi ostatniego tryumwiratu.
  2. Junia, siostra przyrodna M. Brutusa. Opowiada o niej Cycero zabawne zdarzenie. Pewien miody Rzymianin, nazwiskiem K. Wediusz, przejeżdżając przez Cylicyą zostawił część swoich bagażów u swego gospodarza, po którego śmierci opieczętowano jego rzeczy wraz z bagażami Wediusza. Gdy je otworzono, znalazło się w nich pięć portretów najcelniejszych dam Rzymskich, a między niemi Junii, żony Lepida, siostry Brutusa. Stało się to, kiedy Cycero był wielkorządca Cylicyi. Donosząc Attykowi o tem ciekawem odkryciu powiada: «Wyznać trzeba, że brat i mąż zasługują na swe nazwiska: brat głupi (brutus), że nie widzi, mąż grzeczny (lepidus), że znosi wszystko bez narzekania. Cicero ad Atticum, VI, 1.
  3. Syn Lepida ożeniony z córką Antoniusza, stracony za spisek pod panowaniem Augusta.
  4. Odprawił ten niezasłużony tryumf Lepidus już będąc tryumwirem, ostatniego dnia 43 roku.