Przejdź do zawartości

Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 3 Mowy.djvu/579

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

na twoje trucizny? którego tak oblegasz, drugi Annibalu, albo jeśli był jaki wódz przezorniejszy, żeś sam został oblężony, i choćbyś chciał wycofać się ztamtąd, nie możesz. Odstąpisz: zewsząd cię wszyscy ścigać będą. Pozostaniesz: na krok się nie ruszysz. Słusznie nazywasz go czarownicą, bo widzisz zgotowaną ci od niego oczywistą zgubę.
«Żeby dać całą władzę Kassiuszowi z Brutusem?»
Rzekłbyś że mówi o Cenzorynie, o Wentydiuszu, albo o samych Antoniuszach. Czemużby nie chcieli widzieć władzę w ręku najlepszych i najszlachetniejszych mężów, z którymi ich łączy obrona Rzeczypospolitej?
«Widać że na teraźniejsze rzeczy tem samem patrzycie okiem jak i na przeszłe.»
Jakie?
«Obóz Pompejusza senatem zowiecie.»

XII. Mamyż raczej twój obóz senatem nazywać? W tym obozie tyś jeden konsularny, ale którego cały konsulat ze wszystkich pomników publicznych wymazany został. Są tam także dwaj pretorowie[1], co się bez przyczyny o swój urząd lękają, bo my bronim dobrodziejstw Cezara; dawni pretorowie, Filadelfus[2] Anniusz, i bezinteresowny Galliusz; dawni edylowie, Bestia[3], w któregom obronie piersi zerwał i chrypki dostał, i Trebelliusz[4], stróż wiary publicznej, co swych wierzycieli oszukał; Kw. Celiusz, człowiek podupadły na zdrowiu i majątku, i Kotyla Wariusz[5], podpora przyjaciół Antoniusza, których on dla swej przyjemności kazał skarbowym niewolnikom smagać bykowcem na uczcie; dawni septemwirowie, Lento i Nukula[6]; więc rozkosz i kochanie ludu Rzymskiego, L. Antoniusz; za nimi naprzód dwaj naznaczeni trybunowie, Tullus

  1. Cenzorynus i Wentydiusz. Obacz o pierwszym Filippikę XI, 5, o drugim Filippikę XII, 9 i notę 8.
  2. Jestto Anniusz Cymber, o którym w Filippice XI, 6, nazwany tu żartem Filadelfus, miłującym brata, dla tego że brata zabił. — O pretorze Galliuszu wspomina Cycero w listach do Attyka, X, 15, XI, 20.
  3. L. Kalpurniusz Bestia był edylem 59 roku. Obacz o nim Filippikę XI, 5, i notę 4.
  4. Obacz o nim Filippikę VI, 4, i notę 3, X, 10, XI, 6.
  5. Obacz o nim Filippikę V, 2, VIII, 8, 10.
  6. Obacz o nich Filippikę XI, 6, i notę 7.