Przejdź do zawartości

Strona:Maria Steczkowska - Obrazki z podróży do Tatrów i Pienin.djvu/264

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

W każdéj bowiem wsi są dwa kościoły murowane, obok siebie stojące, katolicki i protestancki; lubo to ostatnie wyznanie przeważa zwłaszcza w okolicach Kiezmarku. Ksiądz katolicki bywa zazwyczaj jeden na trzy kościoły, w których kolejno odbywa nabożeństwo. Wsie tutejsze mają domy murowane, lub na podmurowaniu stawiane, wszystkie bielone, schludnie i porządnie wyglądają. Mieszkańcy, zniemczeni Słowacy lub Niemcy, prócz rolnictwa trudnią się rzemiosłami, bo rozmaite szyldy widać nade drzwiami domów. Prócz ziemniaków i owsa, uprawiają tu dosyć żyta i jęczmienia, które jednak dość licho wyglądały. Byłato właśnie pora żniwa, mnóstwo ludu pracowało w polu. Uderzyło mię to, że mężczyźni ubrani w granatowe kaftany i kapelusze z wielkiemi, w górę podniesionemi skrzydłami, wszyscy mieli zapasane fartuchy z grubego płótna, co wyglądało dziwnie i śmiesznie. Kobiety w czarnych krótkich spódniczkach, w kaftanach lub gorsetach z bardzo krótkiemi stanami, z szerokiemi rękawami od koszul podwinionemi wysoko poza łokieć, i w białych czepcach na głowach, niezgrabnie wyglądały.
Miasteczka i wsie spizkie, mają w Tatrach swoje pastwiska i ztąd nazwiska szczytów i dolin gdzie są położone te hale, odpowiadają nazwom wsi do których należą. I tak: są miasta: Kiezmark, Biała (Bela), Felka; wsie: Łomnica (Lomnitz), Gierlachówce (Gerlsdorf), Sławków Wielki (Gros Szlagendorf), Batyżowce (Botzdorf), Mięguszowce (Mengsdorf) i t. d.
Jadąc do Szmeksu widzieliśmy nad brzegiem Popradu miasteczko Poprad (Deutsehendorf) a daléj Felkę; bliżéj zaś Tatrów wsie: Nową i Starą Leśną (Neu- und Alt-Walddorf), Spizką Sobotę (Georgenberg), Folwarki (Forberg) i t. d.
Na drodze z Kiezmarku, napotkaliśmy najprzód wieś Hunsdorf, która to nazwa ma pochodzić od Hun-