Przejdź do zawartości

Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 6 Pisma krasomówcze.djvu/178

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

mówiąc zżymał się i krztusił: „Zgryź wprzód orzech, co go masz w gębie, a potem ile zechcesz mówić będziesz.“
Dowcip i w tem także się wydaje, kiedy co aż do podziwienia i do nieuwierzenia powiększamy lub zmniejszamy. Tak powiedziałeś, Krassie, w mowie do ludu: „Memmiusz ma się za tak wielkiego, że schyla głowę ile razy przez bramę tryumfalna Fabiusza na Forum idzie[1].“ Należy tu także co Scypio w gniewie K. Metellowi[2] pod Numancyą miał powiedzieć: „Gdyby jego matka piaty raz zległa, pewnieby osła urodziła.“

Dowcipnie także żartujemy, kiedy nieznaczna wzmianką, często jednem słowem co ciemnego i ukrytego objawiamy i objaśniamy. P. Korneliusz miany był za człowieka chciwego i łapczywego, ale był zarazem dobrym i dzielnym wodzem. Dziękował K. Fabrycyuszowi, że mu dał głos na konsula, chociaż był jego nieprzyjacielem, a ktemu w trudnej i niebezpiecznej wojnie. „Nie masz mi za co dziękować, odpowiedział Fabrycyusz, jeżeli wolałem być zdartym niż przedanym[3].“ Kiedy Asellus wyrzucał Scypionowi Afrykańskiemu ostatnich pięciu lat nieszczęścia, Scypio mu odpowiedział: „Niech ci to dziwno nie będzie; ten sam urzędnik, który cię wydobył z ostatniej klassy, odprawił wszystkie ceremonie religijne w tem pięciuleciu, i poświęcił wołu na ofiarę.“ Dał mu przez to do zrozumienia, że cenzor Mummiusz obraził bogów i ściągnął ich gniew na Rzym, dla tego że Asella od hańby uwolnił[4].

  1. Tę bramę tryumfalną zbudował Fabiusz Maxymus na pamiątkę zwycięztwa nad Allobrogami roku 181.
  2. K. Metellus Caprarius, czwarty syn Metella Macedońskiego, konsul roku 113, cenzor 102.
  3. P. Korneliusz Rufinus, konsul roku 290 i 277. K. Fabrycyusz Luscynus, konsul roku 278, znany z prawości i nieprzedajności w wojnie z Pyrrusem. Chciał mu dać przez to do zrozumienia, że wolał ponieść szkodę na majątku od chciwego konsula, niżeli dostać się do niewoli i być przedanym przez nieprzyjaciela.
  4. Powiedzieliśmy już w nocie 74, że cenzor mógł strącić obywatela do najniższej klassy, inter aerarios referre. Cenzor Domicyusz wytrącił Asella ze stanu rycerskiego, a Mummiusz, towarzysz w cenzurze Scypiona Afrykańskiego roku 142, znowu go do tego stanu przywrócił, po czem zaczęła grasować po Rzymie morowa zaraza.