Przejdź do zawartości

Strona:Stanisław Załęski - Jezuici w Polsce T. 2.djvu/83

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

o zdradę kraju. Kilkunastu bratczyków skazano na wieżę. Na wiadomość o tem Borecki zwołuje w Kijowie 15 czerwca 1621 r. soborczyk, na którym znaleźli się władyka Kurcewicz, 300 popów, 50 czerńców, Konaszewicz i starszyzna kozacka. Król, nie śmiejąc zakazać, wolał zjazd uprawnić wysłaniem nań komisarza ks. Obornickiego. Trzy dni trwał ów soborczyk. Borecki powstawał ostro przeciw królowi i rzpltej za ucisk starożytnej wiary greckiej, odczytał kłamliwie listy z Wilna o mordach, topieniu w kloakach, więzieniach, turmach i karach „za przywiązanie do tejże starożytnej wiary“. Powstał Konaszewicz, wyjął, ucałował i odczytał list od patryarchy Teofana, przytknął do czoła na znak czci dla niego. W tej chwili huknęło zebranie: „Przysięgamy wierność naszej starej wierze aż do gardła“.

Nazajutrz wprowadzono uroczyście komisarza królewskiego do izby obrad i posadzono na dwóch beczkach, pokrytych dywanem. Kozacy złożyli przed nim przysięgę wierności królowi i posłuszeństwa jego hetmanom podczas wojny tureckiej, pod warunkiem wszelako, że otrzymają zatwierdzenie swoich władyków i zupełną wolność starodawnej wiary. Przez dwie godziny na rozkaz nowego hetmana, pijanicy, Brodawki[1], biły salwę królowi moździerze i działa kozackie; dnia 3-go wybrano setników, pułkowników, atamanów, assawułów na przyszłą wojnę, a posłów do króla: Konaszewicza, władykę Kurcewicza i dwóch innych, którzy w nagrodę za wierność i pomoc w wojnie, domagać się mieli zatwierdzenia władyków i swobód starej ruskiej cerkwi. Przesortowano potem gmin kozacki i podano na żołd królewski 40.000 konnych, uzbrojonych w strzelbę Kozaków. Na radzie wojennej wołał pijany Brodawka: „Przed wojskiem Zaporozkiem drży ziemia polska, turecka i wszystek świat“. Wnet ruszyły pułki kozackie ku Biało-cerkwi i dalej ku Chocimowi. Brodawka dał im pozwolenie rabowania żydów: „co oni wiernie wykonywali“, ale zaprawieni na żydach, rabowali i niszczyli miasteczka i wsie, które unię przyjęły, a zwłaszcza dobra unickich biskupów i monasterów. „Więk-

  1. Konaszewicz trzymał w karności Kozaków, więc go zrzucili z hetmaństwa, a obrali pijaka Brodawkę. Wnet jednak komisya królewska przywróciła pierwszego do władzy, a Brodawka ścięty.